Features / women
Pomagają Polskim kobietom – ofiarom przemocy domowej
Polska fundacja HumanDOC szacuje, że w czasie lockdownu w wielu krajach przemoc domowa wzrosła o 30 do 50 procent. Długie przebywanie pod jednym dachem wyzwoliło frustrację i wybuchy agresji nawet w rodzinach, w których do tej pory przemocy nie było.
Polki mieszkające w całej Wielkiej Brytanii mogą korzystać ze wsparcia Opoki, bristolskiej fundacji od ponad ośmiu lat pracującej na rzecz ofiar przemocy domowej. Z Opoką można kontaktować się również podczas drugiego lockdownu korzystając z polsko-angielskiej infolinii.
”W polskiej kulturze wciąż panuje ciche przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne kobiet i dzieci. Kobiety wstydzą się ujawnić, że są ofiarami prześladowania albo po prostu nie zawsze zdają sobie sprawy z tego, że nie tylko przemoc fizyczna klasyfikowana jest jako przemoc. To może być również kontrola nad finansami, przemoc seksualna, obelgi. Bywa, że niepracujące matki opiekujące się dziećmi, nie mając własnych dochodów, muszą błagać męża lub partnera o pieniądze na podstawowe potrzeby. Nieznajomość języka angielskiego jest również ogromnym problemem i bardzo często powstrzymuje przed szukaniem wsparcia w odpowiednich instytucjach. Powtarzającą się formą zastraszania jest wmawianie kobietom, że jeżeli się komuś poskarżą, opieka społeczna zabierze im dzieci. W wielu rodzinach, zwłaszcza praktykujących katolików, rozwód wciąż jest nie do pomyślenia; to kolejny powód, dla którego wiele kobiet nie potrafi wyrwać się z toksycznych czy wręcz zagrażających życiu relacji”, powiedziała Aneta Maryla Mackell, założycielka i koordynatorka Opoki.
is needed now More than ever
”Badania statystyczne wskazują, że 98,8 procenta ofiar przemocy domowej w polskich rodzinach mieszkających w Anglii to kobiety. Na podstawie tych danych zdecydowałam, że pomocą obejmiemy tylko Polki. Oczywiście, mężczyźni również bywają ofiarami przemocy ze strony kobiet, zawsze jednak kierujemy ich do organizacji pomagających mężczyznom”, dodała nasza rozmówczyni.
Każdego dnia, Opoka otrzymuje nawet 50 zgłoszeń telefonicznych od ofiar przemocy domowej. Zespół interwencyjno-kryzysowy Opoki ocenia stopień ryzyka i skalę przemocy po każdym telefonie. Priorytetem jest bezpieczeństwo kobiety i jej dzieci. Następnie ustalane są indywidualne plany bezpieczeństwa i wsparcia. W przypadku wysokiego ryzyka nastepuje szybka interwencja i zaangażowane zostają odpowiednie instytucje.
Organizacja zaleca zgłaszanie policji każdego incydentu przemocy domowej. W przypadku bariery językowej można poprosić policję o tłumacza. Panie objęte pomocą mogą również skorzystać z sześciu darmowych sesji z polskim psychologiem oraz dwunastotygodniowego programu wsparcia.
Jeżeli nie ma możliwości eksmisji sprawcy przemocy, panie z dziećmi, na czas poszukiwania nowego domu mogą mieszkać w tak zwanych Bezpiecznych Domach.

Wolontariusze Opoki obsługują infolinię, przyjmując do 50 zgłoszeń dziennie. Zdjęcie: Opoka
”Zdarza się tak, że kobiety nie chcą zgłaszać przemocy oficjalnie. Jeżeli jednak w naszej ocenie, kobieta i dzieci narażone są na niebezpieczeństwo, wówczas możemy złamać zasadę poufności i sami powiadamiamy policję. Pomagamy i wspieramy Polki w kontaktach z firmami prawniczymi, z Bristol City Council, Job Centre, szkołami, lekarzem rodzinnym, w sądzie”, dodała koordynatorka Opoki.
Izabela Betkowska, jedna z wielu Polek, które skorzystały z pomocy Opoki, zgodziła się podzielić swoją historią.
”Znęcanie się fizyczne, dręczenie psychiczne, wykorzystywanie seksualne i ekonomiczne – tego wszystkiego doświadczyłam w swoim małżeństwie. Wstyd, bezradność i ogromny strach uniemożliwiały mi odejście od oprawcy. Do tego trójka dzieci i bariera językowa. Gdy zaczęłam szukać pomocy, trafiłam w internecie na informację o Opoce i napisałam do nich maila. Pani Aneta zorganizowała nam schronienie w Bezpiecznym Domu. Swobody i bezpieczeństwa jakie tam poznaliśmy trudno mi wyrazić słowami. Pani Aneta zadbała również o to, żebyśmy mieli co jeść, ponieważ nie miałam własnych pieniędzy. Była przy mnie i wspierała podczas zeznań na policji. Miałam ogromne wsparcie psychologa. Gdy z dziećmi przeprowadziliśmy się do nowego, prawdziwego domu, organizacja pomogła nam go wyposażyć. Od samego początku była to ogromna i ciężka praca wielu ludzi o wielkich sercach, dzięki którym stanęłam na nogi i odzyskałam swoje życie i wolność”.
Z Opoką skontaktować się można dzwoniąc pod numer 0300365170 lub wchodząc na stronę www.opoka.org.uk. Na stronie www.gov.uk/guidance/domestic-abuse-how-to-get-help rząd brytyjski oferuje również porady dotyczące pomocy ofiarom przemocy domowej; dostępne są one w 17 wersjach językowych.
Aktualnie Opoka poszukuje wolontariuszy do odbierania telefonów. Potrzebne są osoby empatyczne, potrafiące zrozumieć sytuację ofiary przemocy domowej. Organizacja zapewnia profesjonalne szkolenie, bezpłatny DBS check i zwrot kosztów podróży. Zainteresowani mogą wysłać swoje zgłoszenie i CV na adres: info@opoka.org.uk